A weboldal 320px-es felbontás alá nincsen optimalizálva.

Kérjük tekintse meg nagyobb felbontású eszközről oldalunkat!
Menü

Bortárolás

Borismeretek

2013-11-02 | Mészáros Gabriella


Bortárolás

Ha a borokat nem megfelelően tároljuk, akkor a bor öregedése sokkal gyorsabban bekövetkezhet, mint optimális körülmények között. Épp ezért különösen azoknak, akik nagyobb mennyiségű bort tartanak otthon, mint amit néhány hónapon belül elfogyasztanak, érdemes figyelembe venni az alábbi összefüggéseket.


Azért, hogy a károsodást elkerüljük, a következőket kell betartani:

Hosszú távú tárolás esetében a legfontosabb a viszonylag állandó, alacsony hőmérséklet, leginkább 10 és 15 fok között, lehetőleg alacsony hőingadozás mellett. Sem az extrém hideg, sem a meleg nem tesz jót a bor kiegyensúlyozott érésének. Hűtőszekrényben sem célszerű tárolni a borokat, mert a dugó megkeményedhet, így a palack nyaka és a dugó között „liftezhet” a bor, ha felmelegszik. Ennek szinte egyenes következménye a dugósság kialakulása.

Ha a palackot fektetve tároljuk, ez folyamatosan lehetővé teszi a dugó nedvesen tartását. Ha a dugó kiszárad, a bort elérheti a levegő, ami oxidációhoz vezet.

 

Erős fénytől is óvni kell palackjainkat. A természetes és mesterséges fény egyaránt felmelegíti a bort, ami ettől lapossá és fáradttá válik. A mesterséges fény hatására nem kívánatos ízek fejlődhetnek a borokban. Üzleti kínálatban célszerű hetente cserélni a palackokat azokon a helyeken, ahol fény érheti őket.

 

Tartsuk a borokat vibrációmentes helyen, hogy zavartalan legyen fejlődésük. Nem véletlen, hogy az éveken (vagy akár évtizedeken) keresztül háborítatlanul egy helyben pihenő palackok érése a legszebb, ezek a tételek kereskedelmi forgalomba került társaiknál akár több évvel is hosszabb életgörbét írhatnak le.

 

 



Minitanfolyam

Hírlevél

Ha tetszett a cikk iratkozz fel
hírlevelünkre!